Dlaczego ubranie ma znaczenie? 

Bez owijania w bawełnę!

Zdrowie i ekologia mają znaczenie- przy produkcji nie liczy się taniej, więcej, szybciej.

 

Bawełna organiczna wykorzystywana przy produkcji sprzedawanych przez nas ubrań i toreb pochodzi z czystych biologicznie plantacji z regionu w Indiach, gdzie deszcze monsunowe zapewniają 95% zapotrzebowania na wodę. Jest zbierana ręcznie. W przeciwieństwie do konwencjonalnej bawełny nie ma kontaktu z nawozami chemicznymi opartymi na ropie naftowej, pestycydach i herbicydach i nie zawiera włókien z roślin modyfikowanych genetycznie. Do jej oczyszczania nie używa się żadnych syntetycznych wybielaczy, jest myta ręcznie, barwi się ją syntetycznymi barwnikami firmy Dyestar, które posiadają akredytacje OekoTex i REACH, a ponadto spełniają wymogi standardu GOTS. Bawełna organiczna jest przyjazna dla alergików i bezpieczna dla układu nerwowego dzieci.

 

Ponadto sprzedawane przez nas ubrania produkowane są za pomocą urządzeń ograniczających emisję gazów cieplarnianych. Energia wykorzystywana przy produkcji naszej odzieży pochodzi w 100% ze źródeł odnawialnych - zrównoważonej energii wiatru oraz słońca. Dzięki temu emisja CO2 jest zredukowana do 90% - co potwierdza etykieta Working with the Carbon Trust.

Etykieta Working with the Carbon Trust dotyczy redukcji emisji dwutlenku węgla. Działa weryfikacyjnie i informacyjnie w stosunku do emisji CO2 przy produkcji.

Więcej informacji na stronie: www.carbontrust.com

Cały proces produkcji bawełny organicznej musi spełniać surowe wymagania standardu GOTS.

GOTS jest uznawany za wiodący standard przetwarzania wyrobów włókienniczych wykonanych z włókien organicznych na całym świecie. Zapewnia ekologiczny status wyrobom włókienniczym, od pierwszego etapu, jakim jest pozyskiwanie surowców, poprzez ekologicznie i społecznie odpowiedzialną produkcję aż do etykietowania. Został utworzony przez International Working Group on Global Organic Textile Standard (IWG), grupę roboczą skupiającą organizacje z Europy, USA i Japonii zajmujące się certyfikowaniem i oznaczaniem produktów przyjaznych środowisku.

Posiada bardzo rygorystyczne kryteria środowiskowe: stosowanie nietoksycznych i biodegradowalnych dodatków (np. barwników, środków pomocniczych i substancji wspomagających), zakaz stosowania toksycznych metali ciężkich, formaldehydu, rozpuszczalników aromatycznych, funkcjonalnych nano-cząsteczek, organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO) oraz ich enzymów. Weryfikowany przez niezależne instytucje spełniające kryteria akredytacyjne IFOAM lub standardy ISO 65. Audyty odbywają się przynajmniej raz do roku poprzez kontrolę dokumentów i inspekcje w miejscach produkcji (w tym inspekcje niezapowiedziane).

 

Więcej informacji na stronie: www.global-standard.org

Soil Association Organic to certyfikat dla produktu obejmujący cały łańcuch produkcji, począwszy od surowców, poprzez tekstylia naturalne na odzieży skończywszy. Jego obecność na produkcie oznacza, że spełnia on najwyższe wymagania dotyczące rolnictwa ekologicznego, dobrostanu zwierząt i ochrony środowiska. Wymagania te opracowane zostały przez niezależną brytyjską organizację pozarządową - Soil Association. Organizacja ta była jednym z członków założycieli GOTS i jej standardy w zakresie tekstyliów i odzieży są równie rygorystyczne. Inspekcje upraw, hodowli i firm odbywają się przynajmniej raz w roku, przeprowadzane są także losowe, niezapowiedziane kontrole.

 

Więcej informacji na stronie: www.soilassociation.org 

Sprawiedliwość i godność mają znaczenie

 

Produkcja proponowanych przez nas ubrań i toreb jest wolna od wyzysku pracowników.  Wzrost bawełny odbywa się zgodnie z procesami zachodzącymi w przyrodzie. Nie przyspiesza się sztucznie jej wzrostu, nie korzysta z szkodliwych dla ludzi chemicznych środków ochrony roślin. Uprawa jest więc bezpieczna dla zdrowia pracowników i środowiska naturalnego. Pracownicy otrzymują za swą pracę godziwą zapłatę i oczywiście na plantacjach nie pracują dzieci - jak to zdarza się niestety przy uprawie konwencjonalnej bawełny. Plantacje bawełny organicznej poddawane są nieustannym badaniom nad zachowaniem naturalnej czystości. Gwarantuje to certyfikat Fair Wear.

Fair Wear Fundation istnieje w celu promowania uczciwych warunków pracy w przemyśle odzieżowym. Zgodnie z normami ekologicznymi, rolnicy i pracownicy rolni są chronieni przez surowe kryteria społeczne, a cały proces produkcji jest dokładnie śledzony i nadzorowany. Cała produkcja jest objęta zakazem stosowania trujących pestycydów i defoliantów, które mogą poważnie szkodzić zdrowiu rolników i ich rodzin. Certyfikat gwarantuje, że pracownicy nie są zmuszani do pracy, dyskryminowani ze względu na płeć, respektowane są ich prawa pracownicze, godziny pracy w tygodniu dostosowane są do norm unijnych. Ich zatrudnienie jest legalne, co zapewnia im ubezpieczenie i godziwą zapłatę. Certyfikat gwarantuje także, że pracy nie wykonują dzieci.  

 

Więcej informacji na stronie: www.fairwear.org

Ten międzynarodowy znak certyfikacyjny jest zastrzeżonym znakiem towarowym w Unii Europejskiej. Prawo jego użytkowania przyznają niezależne organizacje certyfikacyjne, tzw. Inicjatywy Narodowe, zrzeszone w Fairtrade Labbeling Organizations International (FLO), które kontrolują warunki produkcji i sprzedaży oraz gwarantują, iż oznakowany nim produkt spełnia szczegółowe międzynarodowe kryteria Sprawiedliwego Handlu, określone przez FLO. Należy do nich przede wszystkim wypełnianie standardów Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP), równe warunki dla kobiet i mężczyzn, sprawiedliwe wynagrodzenie pracowników czy cena za produkty, określone standardy ekologiczne.

 

Więcej informacji na stronie: www.sprawiedliwyhandel.pl

Komfort i jakość mają znaczenie

Bawełna organiczna jest miła w dotyku, trwała, przewiewna i dobrze odprowadza ciepło od skóry. Jej włókna nie są poddawane działaniu chemicznych preparatów, więc są bardziej miękkie niż konwencjonalna bawełna, pozostają sprężyste i silne, wytrzymałe na rozciąganie, a także podczas prania, gdyż w wodzie są 30% mocniejsze niż gdy są suche. Sprzedawana przez nas odzież znakomicie nadaje się dla wszystkich kochających ruch.

Nadruki na naszych ubraniach i torbach są wykonane ręcznie techniką sitodruku bezwonnymi farbami wodnymi, które nie zawierają PCV i formaldehydu. Mają one miękką powierzchnię, a struktura farby jest prawie niewyczuwalna (nie czuje się „ciężaru” nadruku i nie przykleja się on do skóry podczas upałów).

Każdy wybór ma znaczenie

Uprawa ekologicznej bawełny pochłania więcej czasu, wiąże się z większym nakładem pracy, nieustanie poddawana jest badaniom nad naturalną czystością surowca, co sprawia, że jest droższa niż konwencjonalna bawełna. W zamian dostajemy jednak bezpieczeństwo i jakość.

Każda decyzja zakupu certyfikowanej bawełny organicznej, to lepsza ochrona środowiska, poprawa zdrowia osób pracujących na plantacjach i poszanowanie ich praw pracowniczych.

Ubranie Ma Znaczenie podejmuje działania by minimalizować szkodliwy wpływ na środowisko, dlatego starannie wybieramy materiały, z których powstają nasze etykiety i opakowania (są pozyskiwane w procesie recyklingu i/lub nadają się do ponownego wykorzystania).


go top